Narkotyki: Dylematy i wybory

Nadużywanie substancji psychoaktywnych jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i działalności przestępczej na świecie. Uzależnienie od narkotyków jest trudne do zbadania. Większość transakcji narkotykowych odbywa się nielegalnie, co ogranicza uzyskiwanie dokładnych danych dotyczących nadużywania narkotyków. Jednak w 1997 r. Międzynarodowy Program Kontroli Narkotyków Narodów Zjednoczonych oszacował, że nielegalny handel narkotykami stanowi około 8 procent całego handlu międzynarodowego i nie wykazuje ogólnoświatowej tendencji do redukcji. W Wielkiej Brytanii, gdzie uzależnienie od narkotyków stanowi mniejszy problem niż w Stanach Zjednoczonych, w ciągu ostatnich 40 lat nastąpił stały wzrost używania narkotyków, przy czym heroina osiągnęła rozmiary epidemii. Narkotyki: dylematy i wybory, napisane przez grupę roboczą ustanowioną przez Królewskie Kolegium Lekarzy i Królewskie Kolegium Psychiatrów, obejmują szeroki zakres zagadnień, w tym historię, indywidualne i społeczne konsekwencje narkomanii, międzynarodowego handlu narkotykami i polityki dotyczące zapobiegania, kontroli i leczenia. Praca miała stymulować debatę i wpływać na debaty na temat polityki publicznej, a autorzy piszą dla szerokiej publiczności, w czystym, nietechnicznym języku.
Fragmenty książki na temat historii nadużywania narkotyków dostarczają pouczających przykładów z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Rosji. Co ciekawe, w różnych okresach czasu Brytyjczycy znajdowali się po przeciwnych stronach handlu narkotykami. W XVIII wieku opium było nadal dostępne w Anglii, a Brytyjczycy byli wiodącymi dostawcami opium na rynek chiński. Uzależnienie od opium w Chinach miało druzgocące konsekwencje, ponieważ dotknęło ono duże sektory społeczeństwa, w tym wojska cesarskie i oficjalne klasy. Kiedy dynastia Ching narzuciła ograniczenia na opium, nastąpiły tak zwane Wojny Opiumowe. Chińczycy skapitulowani w 1842 r., Hongkong został oddany Wielkiej Brytanii, a porty zostały otwarte na handel opium. Teraz, jak na ironię, Azja jest głównym dostawcą nielegalnego opium do Wielkiej Brytanii.
Książka porównuje również historię polityki narkotykowej w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zjednoczone Królestwo tradycyjnie miało mniej radykalne podejście do egzekwowania przepisów antynarkotykowych. Autorzy omawiają skutki zakazu spożywania alkoholu podczas prohibicji w Stanach Zjednoczonych, środek, który interpretują jako częściową porażkę: chociaż spożycie alkoholu i związane z nim zgony z powodu marskości zmniejszyły się, brak zgodności w połączeniu z czynnikami ekonomicznymi spowodował, że prohibicja stała się nie do utrzymania. Autorzy wskazują, że ograniczenia w dostępności narkotyków mogą być nieskuteczne, gdy sprzeciwi się im duża część ludności.
Historia używania używek w Japonii po 1945 r. Jest mniej znana ogółowi społeczeństwa. Amfetaminy zostały pierwotnie wyprodukowane dla wojska, aby zwiększyć czujność wojska, między innymi. Po wojnie zwolniono zapasy armii, a epidemia nadużywania amfetaminy wystąpiła w kraju, który został już zniszczony przez wojnę. Epidemia amfetaminy została zakończona w 1957 r., Zastąpiona przez mniejszą ilość heroiny – sekwencję, która podnosi kwestię związków przyczynowych między kolejnymi epidemiami narkotykowymi.
Brakuje w tej książce historii ruchu antytytoniowego i antyalkoholowego w nazistowskich Niemczech, znanego głównie z prac Roberta Proctora
[podobne: objętość wyrzutowa serca, choroba mondora, witamina b14 ]
[podobne: listerioza objawy, makulski piła, polting foam ]